כולנו אוהבים להשמיע ולשמוע, ועל כך בדיוק מתבססת אפליקציית Clubhouse. מדובר באוסף של חדרי שיחות (צ’טים), שכולן מתנהלות אך ורק בצורה קולית – ללא טקסט, תמונות, סרטונים ועוד. נשמע הזוי? קלאבהאוס כבר שווה 4 מיליארד דולר והיא אחת מהרשתות החברתיות המבוקשות ביותר בעולם.

אז מה זה Clubhouse

דמיינו לכם רשת חברתית בה אתם יכולים לנהל שיחות קוליות בלבד. נשמע קצת משעמם? מיליוני המשתמשים של קלאבהאוס ברחבי העולם לא יסכימו איתכם; במיוחד כאשר ניתנת לכם ההזדמנות לשוחח עם מפורסמים מתחום הבידור, מובילים טכנולוגיים כגון אילון מאסק ואינספור בכירים במגוון תעשיות, שהנגישות אליהם כמעט בלתי אפשרית בכל פורמט אחר.

כל חדרי השיחה בקלאבהאוס הם חד פעמיים, ונוצרו במיוחד למפגשים קוליים שגם הם חד פעמיים. שום דבר אינו מוקלט ואינו נשמר – ועם סגירת החדר על ידי המנהל/ת, הכול נמחק לעולמי עולמים. ייתכן שתדברו עם אילון מאסק, שנמצא שם די הרבה, אבל לא תוכלו להוכיח את זה… וזה אחד מהרכיבים שהופכים את קלאבהאוס למבוקשת כל כך.

קצת רקע – מאיפה זה התחיל

אפליקציית קלאבהאוס נולדה בסביבות חודשי אפריל-מאי של שנת 2020, בעיצומו של משבר הקורונה העולמי. מייסדי האפליקציה חשבו על אפשרות חדשנית לחבר בין אנשים הנמצאים בהסגר, והבינו ששיחות קוליות זה בדיוק מה שדרוש.

בראשית הדרך רק משתמשי אפל יכלו ליהנות מקלאבהאוס, ורק בהזמנה מיוחדת שקיבלו ממישהו אחר שכבר הצטרף לחגיגה. צמצום הגישה הפך את קלאבהאוס לאחת הרשתות החברתיות המבוקשות ביותר בעולם, עם קצב צמיחה מטורף שהביא לה שווי שוק של 100 מיליון דולר כבר בחודשים הראשונים לקיומה. נכון לאפריל 2021 מדובר על שווי שוק של 4 מיליארד דולר – כך לפי אתר טקראנץ’ – וכיום האפליקציה זמינה להורדה ולשימוש גם עבור משתמשי אנדרואיד.

למה קלאבהאוס היא הדבר הכי חם כיום

הייחודיות של קלאב האוס מבוססת על מספר אלמנטים שלא תמצאו כמעט בשום רשת חברתית אחרת. השילוב ביניהם יוצר רשת חברתית מיוחדת, בעלת רמת ביקוש גבוהה במיוחד:

  • רשת חברתית של שיחות קוליות בלבד, ללא שום פורמטים אחרים כגון טקסט, תמונה, סרטון ועוד. על בסיס העובדה הפשוטה הזו, רבים יכולים לשווק את עצמם ולבסס לעצמם מיתוג אישי איכותי באמצעות התכנים הקוליים שהם מעבירים.
  • לא כל אחד/ת יכול/ה להיכנס. הגישה לקלאבהאוס היא על בסיס הזמנה בלבד, מה שהופך אותה למבוקשת שבעתיים.
  • הצ’טים וחדרי השיחה חד פעמיים ולא נשמר שום תיעוד שלהם. הזמניות הזו יוצרת תחושת פספוס (FOMO), שמגדילה את זמן השהייה והשימוש באפליקציה.
  • צמצום הגישה רק למשתמשי אפל בתחילת הדרך, סייע בהחלט להגדלת רמת הביקוש. בחודש מאי 2021 נודע כי האפליקציה זמינה גם למשתמשי אנדרואיד, מה שיכול להגדיל את תפוצתה פי כמה וכמה.
  • זו אחת הרשתות החברתיות היחידות בהן ניתן למצוא ריכוז אדיר של מפורסמים מכל התחומים; בהחלט גורם משיכה חשוב שמסייע לצמיחת האפליקציה בקצב משמעותי.

כללי אצבע בסיסיים לשימוש בקלאב האוס

כפי שציינתי, כיום האפליקציה זמינה הן למכשירי אפל והן למכשירי אנדרואיד – אבל השימוש עדיין מוגבל אך ורק למי שקיבל הזמנה. בהנחה שהתקנתם את קלאבהאוס והייתם ברי מזל כדי לקבל גם הזמנה, כדאי לדעת איך מתנהלים הדברים באפליקציה הייחודית הזו.

צרו פרופיל אישי מלא ככל האפשר. הוסיפו תמונה שלכם, כתבו כל מה שיכול לעניין אחרים אודותיכם (יש המון מקום לטקסט ואימוג’ים) והוסיפו חיבורים לטוויטר או לאינסטגרם שלכם, אם יש. נכון לעכשיו לא ניתן להוסיף קישורים למקורות אחרים מתוך הפרופיל, אז נצלו את האפשרות לכתוב כל מה שבא לכם.

חפשו אנשים, חדרי צ’ט ומועדונים בנושאים האהובים עליכם. ככל שתמצאו יותר מקורות להצטרפות ולשיחה בשלב מאוחר יותר, כך תלמדו את האלגוריתם של קלאבהאוס מה אתם אוהבים, וזה יתבטא גם בהמלצות שתקבלו בפיד שלכם בהמשך. אם אתם חדשים לחלוטין, האלגוריתם ימליץ לכם על אנשים, חדרי צ’ט ומועדונים לפי רשימת אנשי הקשר שלכם במכשיר.

פעיל או סביל? נתון לשיקולכם.

כמו בכל פורום שיתופי אחר, כדאי לראות איך הדברים מתנהלים לפני שאתם הופכים להיות משתתפים פעילים. אתם יכולים לבחור בכל עת האם רק להאזין לשיחות המתקיימות בחדר שבו בחרתם, או “להרים יד” דיגיטלית ולבקש ממנהל/ת החדר רשות להיות אחד הדוברים. יש אנשים שמשתמשים בקלאבהאוס קצת כמו פודקאסט – נכנסים לחדר ומאזינים לשיחות בבית, בנהיגה ועוד, בלי להשתתף בצורה פעילה. הכול נתון לבחירתכם.

קיבלתם רשות לדבר? עדיף להתמקד במתן ערך או בתגובה לדברי מי שקדם לכם.

אל תנסו לדחוף “תוכן שיווקי” על עצמכם ומה אתם עושים; את זה יכולים לראות היטב בפרופיל שלכם. ספקו ערך אמיתי, ולאט לאט אנשים יתחילו לעקוב גם אחריכם. ככל שיותר אנשים יעקבו אחריכם, כך יגדלו הסיכויים שלכם לנהל חדרי שיחה משלכם.

פתחו חדרי צ’ט משלכם.

כל אחד שקיבל הזמנה לקלאבהאוס יכול לפתוח חדר שיחה שבו הוא/היא יהיו המנהלים. כלומר החוכמה היא לא לפתוח חדר, אלא להביא לשם מספיק אנשים ולהגיע לרמת דיון גבוהה דיה כדי שהחדר יהיה מעניין.

חדרי צ’ט יכולים לכלול כמה אנשים בודדים ועד אלפים רבים, תלוי במידת הפופולריות של הנושא או שלכם כמנהלי החדר. אם אילון מאסק מצטרף לחדר מסוים והשמועה מתפשטת, ברור שתהיה נהירה רבתי. בתור מנהלים אתם קובעים את החוקים, אבל כמובן שאתם לא שם רק על תקן של בייביסיטר – ותוכלו גם לעלות לקדמת הבמה ולהציג את דבריכם.

זכרו – ברגע שהחדר נסגר כל השיחות נמחקות. עם זאת, מי שמתוחכם מספיק להקליט את המתרחש במכשיר שלו, מוצא את הדרכים גם להפיץ את התוכן הייחודי לאחר מכן במקורות נוספים.

המצב בישראל

מנתוני חברת Sensor Tower שפורסמו בגיקטיים בפברואר השנה, עולה כי ישראל נמצאת במקום ה-47 בטבלת ההורדות – עם קצת מתחת ל-9,000 התקנות בלבד; זאת לעומת מעל 11 מיליון התקנות ברחבי העולם – ארצות הברית במקום הראשון עם 25% מכלל ההתקנות, כאשר אחריה נמצאות יפן ורוסיה.

אומנם כמות ההתקנות אינה מעידה על זמני שימוש, אבל יש בכך אינדיקציה מסוימת גם לגבי מידת הפופולריות של האפליקציה. בישראל, ככל הנראה, עדיין לא מתרשמים מספיק כדי להיסחף עם הזרם.

מה צופן העתיד

קלאבהאוס נוצרה במקור כאמצעי תקשורת בשעת משבר הקורונה, כדי לחבר בין אנשים הנמצאים בהסגר וזקוקים לחיבור אנושי. ככל שמשבר הקורונה נעלם והולך, האם יש לצפות להפחתת השימוש באפליקציה הקולית?

כמו כן, מרגע שהאפליקציה זמינה גם לאנדרואיד ובסופו של דבר כולם יוכלו להשתמש בה – האם קלאבהאוס תאבד מייחודיותיה? האם זה מה שיגרום למפורסמים לעזוב אותה ולנטוש אל עבר מחוזות דיגיטל אחרים?

אם נעיף מבט אל מה שקורה אצל המתחרים, נוכל להבין מעט ממה שאולי עתיד לקרות. מרגע היוודע קיומה של אפליקציה קולית שסוחפת אחריה מיליונים ברחבי העולם, ענקיות טכנולוגיה נוספות לא יכלו להרשות לעצמן לעמוד מנגד, בלי לנסות לנגוס בנתח השוק הזה.

פייסבוק מיהרה להשיק את Live Audio Rooms; טוויטר השיקה את Spaces; טלגרם יצאה עם Voice Chat וכן מתחרים נוספים עם פתרונות קוליים כגון Reddit Talk ואחרים. למרות זאת לקלאבהאוס עדיין לא כולם יכולים להתקבל, אלא אם כן נשלחה אליכם הזמנה ממישהו שאתם מכירים. יש לשער שהמועדון הסגור הזה יחזיק את פופולריות האפליקציה לתקופה הקרובה, אך לא לעולם חוסן.

אין ספק שקלאבהאוס בהחלט כבשה את הדיגיטל, אך האם יש בה משהו אמיתי מעבר להנעמת זמננו?

גם אם התשובה היא “לא” – ניתן להגיד זאת על רוב הרשתות החברתיות; זאת מכיוון שרובן ככולן מיועדות בעיקר לצורכי פנאי – וקלאבהאוס כנראה אינה שונה בסופו של דבר.

אז…. תורידו תעקבו ( אחרי כמה שיותר אנשים) ובעיקר תיהנו מהראשוניות של הזירה הכי לוהטת כיום.

לפרופיל שלי בקלאבהאוס כנסו: https://www.joinclubhouse.com/@avisanto


אהבתם? שתפו